Kiosk nedir?

Kiosk, havaalanlarında, mağazalarda, kamu kurumlarında ve banka gibi yerlerde kullanılan bilgi vermeyi ya da sipariş almayı amaçlayan teknolojik platformlara denir.

Kiosk ekranlar niçin kullanılır?

Kiosklar, akıllı ekranı sayesinde istenilen bilgiye hızlı ve kolay erişim sağlayan bir cihazdır. Akıllı elektronik cihazlar içerisinde yer alan bu teknoloji kamu kurumları, bankalar, hastaneler gibi alanlarda sıra numarası vermek için; havalimanları, oteller ve turistik yerlerde check-in için; taşımacılık, turizm ve eğlence sektörlerinde bilet alımı için; alışveriş merkezleri ve mağazalarda bilgilendirme/navigasyon amacı için kullanılmaktadır. Dolayısıyla dijitalleşmeye ayak uyduran tüm sektörlerde kendine yer bulur. 

Dikkat Çekici ve Kompakt Dizayn - Check in Kiosk

Kiosk sistemleri nerelerde kullanılır ?

Kioks Ekranlar, çeşitli yerlerde tercih edilir:
● Alışveriş merkezleri
● Belediye hizmetleri ve kamu kurumları
● Havalimanları ve otogarlar
● Marketler
● Restoranlar
● Bankalar
● Eğitim ve sağlık kurumları
● Müzeler, sinema, tiyatro ve konser salonları
● Stadyumlar ve diğer spor tesisleri
● Oteller
● Telekomünikasyon şirketleri
● Enerji şirketleri

Kiosk Ekranın Avantajları Nelerdir ?


Kioks Ekran, hızlı yanıt süresi ve akıllı teknolojileri kullanması sayesinde
Kiosk Sistemleri dinamik görselleri ve dokunmatik ekranı ile hayatı kolaylaştırır. Ekranlarda çıkan bilgilendirmeler, etkili görseller ve çabuk aksiyon alınması sayesinde bu sistemleri kullanmak zamandan kazandırmaktadır. Dijital ekranların yardımı ile pek çok konuda yapay zekanın sunduğu görsel imkanlardan faydalanılmaktadır.

Müşterilerin kendi başına sipariş vermesini ve ödeme yapmasını da sağlayan TOCHI Kiosk Sistemleri, kolay bir şekilde interaktif olarak kullanılır. İstenilen ürünlerin stoklarını kontrol ederken, satın alma işlemlerini hızlandırmak için, bir bilgiye ya da bir şeyin nerede olduğuna ulaşılmak isteniyorsa Kiosk modelleri günlük hayatta çeşitli noktalarda karşılaşılan sistemler içerisinde yer alır. Hemen her yerde dijital kullanıma uygun bir şekilde gündelik yaşamda karşılaşılan ekranlardır. Bunların kimi çeşitli alanlara monte iken kimileri de Ayaklı Kiosk olarak karşımıza çıkar.

Kiosk modelleri ve çeşitleri neler?

Çeşitli amaçlara yönelik kiosk modelleri farklı kullanım alanlarına göre farklı kitlelere hitap etmektedir. Kiosk sistemlerini sınıflandırmak gerekirse:

Bilgilendirme kiosku

Alışveriş merkezleri sayılarının arttmasıyla birlikte insanların boş vakitlerini değerlendirdikleri, kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra yemek saatlerinde de en çok ziyaret ettikleri yerler arasında. Yoğun bir ziyaretçi kitlesini ağırlayan alışveriş merkezleri büyüklük ve odak noktalarına göre farklı nitelik ve ebatlarda kiosk ve digital signage sistemlerine ihtiyaç duyar. Dokunmatik Bilgilendirme Kiosk Ekranlar sayesinde mağaza bulma, yönlendirme, kampanya tanıtımları, AVM içi etkinlik duyuruları, otopark ve daha birçok konu hakkında bilgilendirme yapılabilir.

Avantajları:
a. Kampanya ve duyuruların yanı sıra ürün ve hizmetlerle ilgili bilgiyi hızlıca hedef kitleye ulaştırılabilir.
b. Dokunmatik ekran sayesinde kullanıcıya interaktif bir seçenek sunulabilir.

Sıramatik kiosk

Banka, hastane ve kamu kurumları gibi hizmet noktalarında yoğunluğu düzene sokmak, gişe önlerinde oluşan kalabalığı sonlandırmak ve ziyaretçileri doğru birimlere yönlendirmek adına üretilmiş sistemlerdir. Sistem üzerinde tam kontrol sağlayan, gün sonunda ya da aylık olarak detaylı raporlama yapabileceğiniz kurumlara özel yönetim yazılımları sayesinde bu cihazlar, daha anlamlı hale gelmiş ve işlevselliğinin yanı sıra kurum içerisinde planlama yapmaya olanak sağlamıştır. Kiosk üretiminde en çok ihtiyaç duyulanların başında gelir.

Avantajları:
a. Zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlar.
b. Bekleme süresini azaltır.
c. Ortamdaki kalabalığı otomatik olarak düzene sokar.
d. İhtiyaca göre düzenlenebilen yapay zeka sayesinde önceliklendirme, bekletme vb. gibi operasyonları kolaylaştırır.
e. Esnek tasarım ve kurulumu sayesinde her ortama kolayca uyum sağlar.

Bilet kiosku

Bilet kioskları bilet satın alımı için kredi kartı (kredi kartı okuyucusu ile), banka kartı, nakit para (banknot ve madeni para) gibi birçok seçenek sunar.

Avantajları:
a.    Müşteriye hızlı ve kaliteli hizmet sağlar.
b.    Kalabalığın yoğun olduğu zamanlarda bilet kiosklarının kullanımı ilerleyişi hızlandırır ve kuyrukları azaltır.
c.     Açık ve kapalı alanda 7/24 çalışabilmesi, müşterilere istedikleri zaman işlem yapabilme imkanı sunar.
d.    Pratikliği ve daha fazla dağıtım noktası avantajıyla bilet satışlarında artış sağlar. Bilet satışı masraflarını azaltır ve zamandan tasarruf sağlar.

Ödeme kiosku

Diğer bir adıyla ATM Kioskları, ödeme sistemlerine ihtiyaç duyan sektörler için çoklu fonksiyona sahip özelliklerde servis vermek üzere geliştirilmiştir. Geniş iç hacmi sayesinde farklı fonksiyonlardaki uygulamalar birlikte kullanılabilir. Kredi kartlı ödeme sistemi, banknot ve madeni para kabul mekanizması, para üstü verme mekanizmasıyla birlikte ödeme alma ve para üstü verme fonksiyonlarını yerine getirebilir, hesaba para yatırma, kontör doldurma, bilet ve kart verme gibi işlemler için kullanılabilir.

Avantajları:
a. Dokunmatik ekran sayesinde online işlemler yapılabilir.
b. Personele gerek kalmadığı için giderleri azaltır.
c. İnsan hatasını ortadan kaldırır, güvenli işlem sunar.
d. Şirket imajını yükseltir.
e. Yazılımı sayesinde müşteri türüne göre ayrı ödeme seçenekleri kurgulanabilir. Bu da müşteri memnuniyetini artırır.

Self-servis veya check-in kioskları

Self Servis (Kendi Kendine) kullanıcıların bazı bilgilere ulaşmaları ve dokunmatik ekran üstünden işlemleri gerçekleştirmeleri için yapılmışlardır.

Avantajları:
a. Kişilerin işlerini kolaylaştırması ve kurumlardaki iş yükünü alması açısından zamandan ve hızdan tasarruf sağlarlar.
b.  Terminallerde bulunan Ortak Kullanımlı Self Servis kiosklar ile check-in işlemleri kuyruk beklemeden ve check-in kontuarı aramadan yapılabilir.
c. Self check-in kioskları, koltuğu seçip biniş kartını yazdırmaya yardımcı olur.

Satış kiosku

Marketler başta olmak üzere her türlü alışverişte kullanılabilen, müşterinin kasiyere/vezneye ihtiyaç duymadan satın alma yapabildiği kiosk sistemleridir.

Avantajları:
a.    Market, mağaza, otopark gibi yerlerde müşterilerin kredi kartı veya nakit alışveriş yapabilmesi sayesinde sırayı azaltır.
b.   Para üstü gibi hesaplamalarda hata oranını sıfırlar.
c.    Personel giderlerini azaltır.
d.    Kasa beklemek istemeyen müşterilerin memnuniyetini arttırır.

Bilgilendirme Kiosk

TOCHI marka kiosk ekranların farkı

Totem ve Kiosk, önceki yıllarda iki ayrı tipte cihazlardır. Kiosklar dokunmatik ekrana sahip üretilirken, totemler ise daha büyük boyutlarda üretilip genellikle bilgilendirme ve reklam amaçlı kullanıldı. Fakat teknolojinin gelişmesi, kod ile ödemelerin yapılabiliyor olmasıyla totem ve Kiosk arasındaki fark ortadan kalktı ve ikisi de aynı işlevde kullanılmaya başlandı.

Kiosk Ekranların Teknik Özellikleri Nedir ?

Kioks Ekranlarının teknik özellikleri şunlardır:
• Korunaklı 10.1’’ 15.6’’ 18.5’’ 21.5’’ 24’’ 27’’ 32’’ 43’’ boyutlarında ekranlar ile özelleştirilebilir,
• Geniş ral seçenekleri mevcuttur.
• İsteğe göre marka logo seçenekleri ile üretim yapılabilir.
• Seri üretim mevcuttur.
• Kullanım alanına göre Indoor (içeri) Kiosk ve Outdoor (dışarı) Kiosk olarak ikiye ayrılır.
• Outdoor Kiosk yüksek parlaklılı ekranı ve ip65 koruması ile dış ortam şartlarında kullanabileceğiniz bir reklam ünitesidir.
• 10 Nokta hassasiyetinde dokunmatik paneli ve kart okuyucusuyla İnteraktif Kiosk uygulamaları için ideal üründür.
• Yüksek kaliteli ve en ileri teknolojik özelliklere sahiptir.
• Dijital reklam mini pc ve yazılımı ile birlikte uzaktan kontrol edebileceğiniz info point serisi Kiosk yerli üretimdir.
• Yatay ve dikey kullanıma uygundur. Ekran bölümü gövdesinden ayrı bir parça şeklinde dizayn edilmiştir
 

TOCHİ Marka Kiosk Ekranının Farkı Nedir ?

Yüksek kalitede üretilen TOCHI Kiosk Ekranlar, kullanıcıların çeşitli bilgilere ulaşmaları ve dokunmatik ekran üstünden işlemlerini gerçekleştirmeleri için tasarlanan bir bilgilendirme ve satış aracıdır. Hizmet sektöründe iş yükünün azaltılmasında büyük paya sahip olan TOCHI Kiosklar sayesinde kurumlardaki sıralar azalır, işlemlerin daha verimli gerçekleşmesi sağlanır ve müşterileriniz personel ihtiyacı duymadan, hızlı bir şekilde işlemlerini yapabilir